Tõrva turism

Viis põhjust, miks tulla talvel Tõrva!

Kuurortlinn Tõrva on leidnud koha paljude perede suveplaanides, kuid järjest enam on kant kogunud tuntust kui mõnus talvepuhkuse sihtkoht. Toome teieni viis põhjust, miks sel aastal reisplaanid sind perega Tõrva võiksid tuua, ilma et peaksid suve ära ootama.

Hiiglaslik liivaskulptuur, mis püsib tugevalt püsti ka talvel

Nii Eestis kui ka üle piiri on Tõrva saanud sõna otseses mõttes kuulsaks oma iga-aastaste liivaskulptuuride poolest. Kui eelmistel suvedel valmisid kunstnike käe all meie armastatud artistid Iff, Genka, Koit Toome või siis odasangar Magnus Kirt, siis tänavu levisid meedias fotod Tõrva keskväljakule rajatud viiemeetrisest liivaskulptuurist, millel on kujutatud Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskõid osana kuulsast New Yorgi vabadussambast. Toetuseks Ukrainale on liivaskulptuur saanud katuse ja kaitsekihi, et seista tugev üle talve! Zelenskõi liivaskulptuurile lisaks loodi terve Vabaduse Park suuremõõtmelise fotonäituse ja pilkupüüdvate liivataiestega.

Maailma suurim trummikomplekt

Vabaduse Park sai talve hakul täiendust – Ukraina traktori veetav lahingus langenud liivast tank sai uue funktsioonina laste liu- ja ronimismäeks, mida ilmestavad suured torud. Sel talvel jõuavad keskväljakule muu hulgas ka maailma suurimad trummid. Tõrva vald on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmist ning sellega taaselustub legendaarne Eesti suurim tule, vee ja muusika vabaõhu-vaatemäng Tõrva Loits. Koostöös trummivirtuoos Reigo Ahvenaga on valminud maailma suurim trummikomplekt, mida iga huviline saab oma käega ära proovida alates detsembri keskpaigast.

Kuurortlinn Tõrva
Kuurortlinn Tõrva. Foto: Sven Zacek

Eesti juugendstiili pärlid

Ajaloo- ja kultuuriväärtuseid leiab siit kandist veel. Taagepera loss on eriline paik, sest Tõrva lähistel asuvas võimsas kompleksis põimuvad elegantsus, maamiljöö, ajalugu ja tänapäev. Silmapaistva juugendstiilis lossi, mille näiteid Eestist harva leiab, lasi oma elupaigaks ehitada parun Hugo von Stryk ja tänavu tähistati selle 110. sünnipäeva.

Taagepera lossikompleksi tuntakse praegu Wagenkülli lossispaana
Taagepera lossikompleksi tuntakse praegu Wagenkülli lossispaana. Foto: Taagepera loss

Uuenenud Taagepera lossikompleksi tuntakse praegu Wagenkülli lossispaana, kuhu kuulub à la carte-restoran, luksuslik spaa, 1930-ndate stiilis hotell ja erinevad vaba aja veetmise võimalused. Kindlasti tasub jälgida vana-aastaõhtu programmi.

Vaid kaheksa kilomeetri kaugusel Taageperast leiad Holdre mõisa, mida nimetatakse ka Taagepera väikeseks õeks. Alles hiljuti avati Holdre mõisas unikaalne külastuskeskus – Eesti Rahvuslik klaverimuuseum, mille püsiekspositsioonis on 28 instrumenti. 16. sajandi keskpaiku rajatud Holdre mõis kuulus kuni 1767. aastani Holleritele, kust pärineb ka mõisa nimi. Juugendstiilis peahoone püstitati mõisa 1910. aasta paiku. Holdre on tuntud kui hubane kontserdipaik, seda eriti jõulude ja aastavahetuse ajal. Näiteks neljanda advendi muusikaelamuse on ette valmistanud Olav Ehala ja Nele-Liis Vaiksoo.

Holde mõisa klaverimuuseum
Holdre mõis ja Eesti Rahvuslik Klaverimuuseum

Eesti ainus mausoleum

Eesti ainus mausoleum asub samuti Tõrva vallas. Maailma sõjanduses pole teist nii tuntud ajaloolise Liivimaaga seotud meest kui kindralfeldmarssal vürst Barclay de Tolly (1761–1818). De Tolly sõjalise karjääri tipuks oli vägede juhatamine Pariisi vallutamisel 1814. aasta märtsis.

Kabel on üks klassitsistliku arhitektuuri tippe Eestis. Ehitis on maa-aluse hauakambriga, mille tellispõrandale on asetatud vürsti ja tema abikaasa sarkofaagid koos metallist pärgadega. Hauakambri kohal asub altariruumina kujundatud kabel, mille keskel viib trepp hauakambrisse.

Mõnusad veekeskused, spaad ja saunad

Uus avastus on paljude perede jaoks Tõrva Veemõnula, mida võib vabalt nimetada Lõuna-Eesti kõige uuemaks vee- ja saunakeskuseks.

Põline kuurortlinn Tõrva on tuntud oma kaunite järverandade ja Baltimaade kõrgeima vettehüppetorni poolest, kuid alles aasta tagasi valmis moodne veekeskus, millel tänavu suvest on juures majutus – turiste oodatakse nüüd aasta ringi.

Kui väljas miinuskraadid ja lumi juba maas, saab alla panna suusad, sest valgustatud rajad sobivad selleks ideaalselt kogu perele.

Tõrva Veemõnula
Tõrva Veemõnula. Foto: Sven Zacek

Luksuslikuma ja pidulikuma nädalavahetuse saab ette võtta aga juugendstiilis mõisas, kuhu on juurde ehitatud kammerlikum bassein ja spaa. Wagenkülli lossispaas saab supelda ajaloolise hoone võlvkaarte all. Veemõnusid saab nautida aastaajast olenemata veel välibasseinis, samuti on võimalik nautida päevitusala. Kuutsemäe mäesuusakeskus on siit vaid kiviga visata ja murdmaarajadki pole kaugel.