Tõrva turism

Tule tutvuma mulgi kultuuriga Mulgi nädala raames!

Tänavu toimub Mulgi nädal 10. kuni 16. oktoobrini ja toob endaga kaasa mitmesuguseid mulgi pärimuskultuuriga seotud ettevõtmisi kogu Mulgimaal. Mitmed üritused toimuvad Tõrvas, mida on nimetatud ka Mulgimaa kuurortiks ning on ühtlasi suurim linn kogu Mulgimaal.

Esmaspäev, 10. oktoober on linapäev, mis algab ERMi Heimtali muuseumis kell 14.00. Toimuvad teemakohased ettekanded ja näha saab linateemalist väljapanekut. Lilli loodusmaja perenaine Ly Laanemets tutvustab 2019. aastal alustatud linakasvatuse projekti, mille tulemusena kasvatatakse Lilli loodusmaja põllul lina juba neljandat aastat. Ettekanne sisaldab nii praktilisi näpunäiteid ja tähelepanekuid kui ka rahvapärimuslikke kombeid ja tavasid seoses linatöödega. Ettekandja annab ülevaate ka koolidele pakutavast linaprogrammist. Karksi-Nui kultuurikeskus tutvustab Põhjamaade ühisprojekti “1 ruutmeeter lina” .Võimalus on osaleda töötoas, kus iga soovija saab ise omakäega linavarrest niiti teha ning endale sellest praktilise meene valmistada. Lisainfo tel 5635 9637.

Lisaks toimuvadLilli loodusmajas 12.-14. oktoobrini mulgikeelsed õppeprogrammid Mulgimaa koolidele.

Teisipäeval, 11. oktoobril on mulgi toidu päev. Karksi-Nuia kultuurikeskuses algab kell 9.30 kuues Lõuna-Eesti toidukonverents, mille teema on seekord mulgikeelne: “Lõune-Eesti mokka müüdä kultuuriperändus”. Juttu tuleb Eesti toidupärandist, selle säilitamisest ja populariseerimisest, edasi arendamisest, kasutamisest ettevõtluses. Konverentsi avaettekande teeb Anu Raud, kes on kogu oma elu süvenenud Eesti rahvakunstipärandisse ja sealt leitut terviklikult mõtestanud oma tegevuses õpetaja, vaibakunstniku, kirjaniku, muuseumilooja ja talupidajana.

Seda, kuidas Eesti toidupärandit kasutatakse gurmeetoidu maailmas, räägib Angelica Udeküll – Eesti üks väheseid naistippkokki. Eelmisel aastal sai Angelica Le Cordon Bleu aumärgi, mis on üks kokandusmaailma suurimaid tunnustusi, mis antakse kokkadele, keda on selle vääriliseks pidanud tema kolleegid samast riigist või üle maailma. Mõistagi on konverentsil oma kogemuslugusid jagamas Lõuna-Eesti ettevõtjad. Lisainfo ja registreerimine.

Seekordse konverentsi teeb eriliseks see, et päeva ametliku osa lõpetab kell 15 algav IV Mulgi Söögi Vestival, kus kõik tootjad saavad oma toodangut näidata ja müüa. Festivalil viiakse läbi võistlus selgitamaks välja Eestimaa parim mulgipuder – kõik soovijad on oodatud osalema! Muidugi ei puudu laadamelu toredate esinejate ja töötubade, degusteerimistega, lisaks toimub Mulgi Õllenautleja konkurss.

Kolmapäev, 12. oktoober on Mulgimaa lipu päev. Lipp heisatakse pidulikult Mustlas Mulgi Majakal ja sealsamas kuulutatakse välja ka uus Mulgi vanem.Tarvastu gümnaasiumi õpilased esinevad väikese kontsertprogrammiga. Kogunemine Mulgi Majaka juures kell 10. Lipud heisatakse üle Mulgimaa ka kõigi kodude ja asutuste juures.

Täiskasvanud õppija nädala ja Mulgi nädala raames toimub Tõrva raamatukogus algusega kell 17.30 mulgi keele tund, millest on osa võtma oodatud kõik huvilised. 

Neljapäev, 13. oktoober on mulgi rõivaste kandmise päev. Sel puhul kutsub Mulgi Kultuuri Instituut üles kõiki inimesi kandma tööl, koolis ja mujal mulgi rahvariideid või muid mulgipäraseid rõivaid ning postitama sellest pilte sotsiaalmeediasse.

Kell 10.30 algab Mustla rahvamajas Märt Müüri 80. sünniaastapäeva tähistamine.  Ajaloopäeval näidatakse katkendeid tema viimasest filmist „Meie Laia tänava ministrid“. Tuntud teletegija, filmimehe ja Viljandi valla teenetemärgi omaniku Märt Müüri viimase filmi „Meie Laia tänava ministrid“ esilinastus oli 2016. aasta mais Põllumajandusmuuseumis. Suurele ekraanile pole kolmeosaline film jõudnudki. Seepärast on ajaloopäeval näitamiseks teeneka filmimehe töödest lõigud just sellest
filmist. Ajaloopäeval meenutavad Märti kursusekaaslased, samuti sõbrad ja tuttavad. Tele- ja filmimehe Märt Müüri 80. sünniaastapäev oli 12. juulil, tema sünnikodu
on Kivilõppe külas Matsimärdi talus.

Algab ka koolinoorte mälumängu “Nupute vällä” kolmanda hooaja avavoor, mis toimub Ala põhikoolis. Lisainfo maile.kreevs@gmail.com või tel 529 0773.

Kell 18 algab Tõrva kirik-kammersaalis kohtumine mulluse Pent Nurmekunna nimelise murdeluulevõistluse võitja Enno Kriisaga.

Reede, 14. oktoober on mulgi keele ja kirjanduse päev, mis algab Tõrva kultuurimajas kell 17. Külas on Mulgimaa juurtega kirjamees Valdur Mikita, rahvapillimuusikat teeb Vello Jaska, tutvustatakse mulgi uudiskirjandust, saab vaadata mulgikeelseid multifilme ja süüa Mulgi korpi. Lisainfo 766 5333.

Laupäev, 15. oktoober on mulgi muusika päev. Karksi-Nuia Kultuurikeskuses algab kell 14 uute mulgikeelsete laulude konkursi lõpukontsert, kus tulevad esmaettekandele konkursile saadetud uued laulud.

Samas toimub ka teine  mulgi kirjavara laat, mis algab juba kell 11 ja lõpeb 13.30. Laadale on oodatud mulgikeelne kirjandus, Mulgimaalt pärit kirjanike looming, mulgiteemaline kirjavara. Laadale registreerumine ja info tel 5344 8176.

Kell 14.00 algab Tõrva kirik-kammersaalis kohtumine käsitöömeister Laine Vettikuga, mis on osa kohtumissarjast “Juured”.

Pühapäev, 16. oktoober on torupillipäev. 2022 aastal möödub 50 aastat Tauli torupilli sünnist, seega ka eesti torupilli taassünnist. Seda olulist sündmust tähistame Mulgimaal Riidajal Torupillitalus torupillipäevaga. Päevakavas on seminar-konverents: “Torupill läbi aegade” (Leanne Barbo, Lauri Õunapuu, Helen Kõmmus ja ERA, Ants Taul, Gonçalo Cruz, Sõjatorupillid, Sandra Vabarna) ja suur kontsert kell 17. Päev algab kell 11. Tasuta.