Tõrva turism

Traditsioonist luksuseni: mitmekesine valik saunu Kesk-Eestis, Viljandimaal ja Mulgimaal

Saun ei ole ammu enam ainult pesemise koht, vaid ka elamuste kogumise paik. Minnakse sauna sõprade ja perekonnaga, üksi ja mitmekesi, et nautida ja lõõgastuda. Saunaelamuse osaks võivad olla erinevad lõhnad, valguse mäng, helid ja isegi saunatraditsioonidest inspireeritud hoolitsused. Eestlased on uskumatult leidlikud ehitama oma saunu erilistesse kohtadesse ning erilisest materjalist. 

Kesk-Eesti piirkonnas on rikkalik valik erinevaid saunu ja viise saunast mõnu tunda – Soome saun, Vene saun, suitsusaun, kilesaun, kümblustünn ja tünnisaun, erinevad elamussaunad, teraapiasaun, saun koos töötoaga, parvsaun Võrtsjärvel, aurusaun, leilisaun, soolasaun, sanaarium – basseiniga või mullivanniga.  

Tõrva kandi saunad, mis ei unune 

Väga uhke ja elamuslik on parvesaun Hestia, mis parvetab mööda Võrtsjärve. Popsutad parvel keset järve, saun on köetud ja laud kaetud, hindad pilguga silmapiiri üle rahuliku vee … Hindamatuks teeb saunaelamuse päikeseloojang või -tõus, mida maasaunas just sageli ei näe.  

Tõrva Veemõnula saunakompleks on tuntud oma mitmekesise valiku poolest. Olenedes sellest, kas soovite nautida leili, lõõgastuda soola- või aurusaunas, pakutakse erinevaid temperatuure ja atmosfääre. Veemõnulas on midagi igale maitsele. 

Kui on tuju nautida pigem luksust, siis on Wagenküll SPA hea valik, sest seal pakutakse unikaalseid saunakogemusi. Lossispaast leiab nii karastava külmaveeoaasi, veemassaažiga basseini, Jaapani vanni, kui ka auru- , aroomi-, soola-, suitsu-, merevaigu- ja  soome sauna. 

Tõrva kandis on veel üks saun, milles käimist pole võimalik unustada – Torupillitalu saun. Iseenesest lihtne  suitsune maasaun, milles lõõgastuse i-täpina pakub peremees elavat torupillimuusikat. See on suurepärane võimalus tunda end osana kultuuriruumist. 

Sauna rentimine Järvamaal on keeruline valik 

Nii rikkalikku valikut erinevaid saunu ühel maalapil pole kusagil mujal. Järva-Jaani muuseumidekeskuse saunad tuletõrjeautodes on paigutatud mõnekümnele ruutmeetrile, moodustades justkui omapärase saunaringi. Sellest „nõiaringist“ on kuiva nahaga raske välja murda, sest saunu on „punast kukke“ tõrjuvas kuues masinas kokku seitse. Ent alati ei peagi Järva-Jaani saunatama minema, Sauna-Leili koos kaaslastega teeb ka väljasõite sinna, kuhu neid tellitakse.  

Naiselikult luksuslik valik on Maru puhkuse saun, kus enne leilivõtmist valmistatakse töötoas koos seltskonnaga salve, kreeme ja muid aromaatseid võideid.  

Kolu kümblustalus on saunakeris tehtud jadeiidist (poolvääriskivi), mis eraldab auruga ränihapet, seda peetakse üheks olulisemaks mikroelemendiks, mis tagab inimesele heaolu, tervise ja annab ilu. Pärast sauna teevad Hellade Kolumatside õppinud massöörid ka saunaliste luud-kondid pehmeks.  

Kuhu minna sauna Viljandimaal, et elamused oleksid garanteeritud?  

Mingem näiteks iglusauna Viljandimaal Võrtsjärve ääres Oius. Lisaks traditsioonilistele tegevustele on need ümarmadalad hooned ka visuaalselt nauditavad. Rendi neid privaatsaunana kahele või korralda saunapidu.  

Roosad õhetavad põsed saab igaüks saunast tasuta kaasa. Väga õhetama panevat saunaelamust pakub Viljandis Shcloss Fellin hotelli SPA, sest Himaalaja soolast roosas saunakumas löövad põsed lõkendama. Selles spaas on mitu erinevat saunakambrit.  

Ujuvsaun Põltsamaal Kamari järve ääres 

Parvesaun Krõõt Kamari järvel võimaldab nautida saunaelamust vee peal liueldes. Saab võtta leili, liguneda kümblustünnis ja lõpuks karastada end jahedas järvevees. Parvel on katus peal, seega sobib saunasõit iga ilmaga, vihmaga on ehk toredamgi.  

Saunad kordumatutes ja looduskaunites kohtades 

Kesk-Eesti piirkond pakub mitmeid kogemusi traditsioonilisemates saunades. Tõrva kandi saunad – Marja talus, Salu jahimajas, Rahamäe talus ja Greete motellis. Järvamaal on Väinjärve ääres Matkapesa saun ja ürgne maasaun Hindreku turismitalus, meeldejäävad saunarituaalid Viljandimaal Energia talus ja Männiku metsatalu suitsusaun ning paljud teisedki pakuvad mitmekesist valikut. Soomaal saab kuuma leili nautida Soomaa puhkekülas. Saunalõhn levib laupäeviti üle terve Eestimaa. 

Saun on Eesti kultuuri sügavalt juurdunud ja mitmekülgseid tähendusi kandev traditsioon. See on koht, kus saavad kokku minevik ja olevik, kus saab puhastuda nii füüsiliselt kui ka vaimselt.  

Head sauna-aasta jätku Kesk-Eestis!

Fotod ja videod: Taavid Meedia OÜ, Silver Köster, Diāna Deņisova, Tõrva Veemõnula, Wgenküll Lossispaa. 

Tegevuste elluviimist toetab meetme “Piirkondade konkurentsivõime tugevdamine” tegevus “Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks” projekt nr. 2014-2020.5.04.19-0389 “Ettevõtlusaktiivsuse kasv Valgamaal”.