Tõrva turism

Mulgi peol astub solistina üles Stefan

Mulkide aasta suursündmus – järjekorras seitsmes Mulgi pidu „Midrilinnu pesä“ – toob 10. juunil uhiuude Mulgi Elamuskeskusesse kokku tuntud nimed. Peol astuvad üles Mulgimaa raudvara perekond Taulide näol, Eesti lõõtsakuningas Rasmus Kadaja, tõusev noor talent Isabel Palu, kandleõpetaja Heidi Öövel ning mulgi keeles laulmise debüüdi teeb aasta meesartist Stefan. Kontserdi saatebändis mängivad Indrek Mällo, Marvin Mitt, Kristo Joosep, Themuri Sulamanidze.

Terve päeva vältava meeleoluka kogupere sündmuse Mulgi peo kulminatsiooniks on suurejooneline kontsertlavastus, millest võtab osa 1000 esinejat üle kogu Mulgimaa. Nende seas nii lauljad, tantsijaid kui ka rahvamuusikud. Peo külalised saavad muuhulgas kuulda, kuidas kõlab mulgikeelne „Riidaja polka“ Eesti viimase aja tunnustatuima artisti Stefani esituses. Peo lõpetab rahvalik simman, kus esineb legendaarne folkansambel Untsakad, kes üle 30-aastase tegutsemisstaažiga pole puudunud üheltki õigelt rahvamuusikapeolt. 

Mulgi peo loovjuhi Priit Oksa sõnul tulevad sel päeval kokku mulgid ja Mulgimaa sõbrad üle ilma. „Mulgi pidu on kultuuripärandi ja uuendamise mootor ning tänavuse kontserdiga  anname pärimuslikule kultuurile selga uue kuue,“ rääkis Oks. 

10. juuni avatakse väravad kell 12.00, kui alguse saab Mulgi laat, kus pakutakse vaid kodumaist toodangut, sealjuures on põhirõhk just kohalikul toidul ja käsitööl. Päeva jooksul jagub sisukaid tegevusi kogu perele. Mulgi perepäeval on kohal miniloomaaed, Eesti Piimandusmuuseumi meeskond koos lüpsipingiga ja Mulgimaa parimad toiduvalmistajad, kelle käest saab kaasa hulganisti nippe koduseks hõrgutiste valmistamiseks. Külastajad on oodatud osa võtma erinevatest töötubadest ja tegevustest – neid jätkub tõepoolest igale maitsele. Kaaruspaela kudumine, saunavihtade tegemine, vikatiga niitmine, linakiust kanga kraasimine, kalanaha parkimine, Mulgi memme mängukammer ja loomanahkade ära arvamine – seda kõike saab meeleolukal perepäeval oma käega proovida. Liikumisaastale kohaselt toimub ka mulgi spordiprogramm, kus saab jõudu ja osavust proovile panna rahvamängudes. Õnne saab proovida suures loteriis ning pere pisemate rõõmuks saab end kaunistada näomaalingutega. Ära ei unustata ka kirjanduse- ja kunstisõpru, kellele on mõeldud spetsiaalne kunstiprogramm ning kirjanduspesa koos raamatuesitlustega.

Kell 13.00 algab kultuuripesade programm ehk mulgi kultuuriga saab tutvust teha eriti lähedalt läbi Mulgimaa kollektiivide minikontserdite ja -esinemistega. Mitmeski saab ise kaasa lüüa – õppida selgeks mõni vahva Mulgi tants või nali. Elamuskeskuse alale luuakse mitu väikest ja hubast lava ehk kultuuripesa, kus toimuvadki erinäolised etteasted. Loomulikult asub keskuse territooriumil ka suur toiduala.

Mulgi peo piletid hinnaga 15€ on müügil üle kogu Mulgimaa ning piletimüügikeskkonnas Fienta
Mulgi peo piletid on müügis:
Karksi-Nuia Kultuurikeskus
Abja Kultuurimaja
Mõisaküla Kultuurimaja
Riidaja COOP kauplus
Hummuli COOP kauplus
Tõrva Keskväljaku Lillesalong
Tõrva Veemõnula

„Midrilinnu pesa“ on Mulgi Elamuskeskuses toimuv esimene suursündmus, mis annab esmase tutvustuse pikalt planeeritud ja kauaoodatud Mulgi maamärgiga. Mulgi Elamuskeskus on kolme Mulgimaa omavalitsuse ühiselt loodav ja arendatav keskus, mille eesmärgiks on koondada mulgi kultuuri, infot, tooteid, teenuseid ja sündmusi.