Tõrva turism

Klassiga Kesk-Eestisse õppereisile

Tähelepanu õpetajad! Kesk-Eesti muuseumid, töötoad ja väliõppepäevad pakuvad avastusvõimalusi ning teadmisi, muutes igapäevased koolitunnid meeldejäävaks kogemuseks. Piirkond on täis erinevaid atraktsioone, mis pakuvad ainulaadset õpikeskkonda, tutvustavad päriselu ja jutustavad lugusid enne nutiseadmeid. See päev annab võimaluse koos kaaslastega midagi uut ette võtta.  

Jagasime piirkonna viieks Kesk-Eesti osaks, mis on õppurite avastuste ootel aastaringselt. Kõik sihtkohad peavad oma suurimaks väärtuseks loodust, sestap on võimalik iga atraktsioon kombineerida lähima looduselamusega.  

Koolireisid ajaloolisele Mulgimaale ja Tõrva 

Lastele on kindlasti tuttavad mulgi puder ja kapsad. Nende roogade sünnipaik Mulgimaa on tulvil toidukultuurist ja täis ajaloolist murret, kus sõnade tähendust vahva nuputada. Mulgi elamuskeskuses pakuvad kohtumised mulkidega uusi teadmisi. Helme koduloomuuseum pajatab paikkonna lugusid ja Eesti Rahvuslikus Klaverimuuseumi akordid jäävad lapsepõlve meenutama ka täiskasvanueas. Künklikku looduse riivet tunnetab kõige paremini Helme koobastes ning Kaasiku talu loomaaias kogub teadmisi loomade elust. Põnevad sõjandusajalooga paigad Käre lahinguväljad ja Tõrva lähistel asuv kindralfeldmarssal Barclay de Tolly mausoleum on ajalootalletajad, mille sarnast mujalt Eestist ei leia. Õhtupoolikuks võib ühepäevane bussireis jõuda ka Tõrva Veemõnulasse, mis on kindlasti laste lemmik.  

Mulgi elamuskeskus. Video: Carolina Kukk

Kaasiku talu loomaaed. Video: Diana Denisova

Hariduslik väljasõit Viljandisse ja selle ümbruskonda 

Ka Viljandi on täis mälestusväärseid tegevusi, mis sooja kaleidoskoobina saatma jäävad. Pärimustest pärit paadisõit järvel ning rippsild lossimägedes on programmis iseenesestki mõista. Vana hansalinn kutsub ka „linnamaasikate“ noppimise tuurile. Kultuurilise elamuse tagavad näitustega Kondase keskus, töötubane Bonifatiuse Gild, teatraalne Ugala teater ja folkloorne Eesti Pärimusmuusika keskus. Linnast välja sõites kindlustavad hea emotsiooni ERMi Heimtali muuseum ja Olustvere mõis oma meistrikodadega. Suure-Jaanis ootab õpilasreisist osavõtjaid veekeskus oma tervislikkusega kaasas käiva heaoluga.  

Viljandi rippsild. Video: Diana Denisova
Olustvere mõis. Video: Diana Denisova
Tamm kiigega. Foto: Diana Denisova

Looduskogemus ootab klassikaaslasi Tipu looduskoolis ja Lilli loodusmajasHüpassaare matkaraja läbimisega koos võid planeerida helilooja Mart Saare majamuuseumi külastuse.  

Suure-Jaani Tervisekoda. Foto: Siim Verner Teder
Suure-Jaani Tervisekoda. Foto: Siim Verner Teder

Tipu looduskool Soomaal. Foto: Siim Verner Teder

Tipu looduskool Soomaal. Foto: Siim Verner Teder

Kondase Keskus. Foto: Silver Tõnisson

Kondase Keskus. Foto: Silver Tõnisson

Loodusreis Soomaale

Soomaa turismipiirkonna süda on Soomaa rahvuspark, üks Eesti looduse pärleid. Soomaa rahvuspargi ainulaadsus, eriti suurveeperioodil, pakub suurepärast võimalust avastada veemaastiku omapära. Kõige suurem valik on Soomaal mõistagi erinevaid loodusest inspireeritud ja loodust mõistma õpetavaid programme ja tegevusi, mis viivad matkaradadele uitama. Tipu looduskoolis saad aimu, kuidas toimib looduse ringkäik viie aastaajaga. Soomaal on kanuuga liuglemine mööda vesiseid paiku väga armastatud ja populaarne teenus.  

Tipu looduskool Soomaal. Foto: Siim Verner Teder

Tipu looduskool Soomaal. Foto: Siim Verner Teder

Soomaa viies aastaaeg. Foto: Jarek Jõepera x Visit Estonia

Soomaa viies aastaaeg. Foto: Jarek Jõepera x Visit Estonia

Kanuuga Soomaal. Foto: Siim Verner Teder

Kanuuga Soomaal. Foto: Siim Verner Teder

Noorema generatsiooni jaoks pakub põnevaid töötubasid ja haridusprogramme C. R. Jakobsoni talumuuseum Kurgjal. Tori hobusekasvanduses ammutab teadmisi rahvuslikust uhkusest – Tori hobusest. Aastaringselt ootab külla Eesti suurim Alpakafarm. Soomaa talud viivad külalised taimekasvatuse saladuste juurde ja heidavad pilgu kohalikust toorainest toodete valmistamisele. Klaara-Manni ausa aiavilja töötoas kuuleb maheaia plussidest ja Piesta Kuusikaru talus saab tuuri käigus osa talukultuuri pärandist ja näeb kaasaegset talutootmist.  

Põnev klassiekskursioon Põltsamaal 

Et Põltsamaal on põnev, on üks Kesk-Eesti lubadustest. See on tõesti seiklusrikas koht! Põltsamaa loss on paeluv nii kevadel kui sügisel, nauditav muuseumituurist õppeprogrammideni. Näiteks on väga populaarseks osutunud programm „Väikesed arheoloogid“, kus saabki päriselt arheoloogiks kehastuda. Ehedust lisavad asukoht, interjöör, töövahendid ja vanad lossikeldrid. 

Poltsamaa Loss. Foto: Tonu Tunnel

Poltsamaa Loss. Foto: Tonu Tunnel

Väiksed arheoloogid lossikeldris. Foto: Raimo Metsamärt

Väiksed arheoloogid lossikeldris. Foto: Raimo Metsamärt

Kuningamae Kardikeskus. Magnus Heinmets x Visit Estonia.jpg

Kuningamae Kardikeskus. Magnus Heinmets x Visit Estonia.jpg

Väljakutset pakkuv seiklus ootab Kuningamäe kardikeskuses, vesises Põltsamaa Wakepargis proovi kindlasti tasakaalu veelaual ja uues seikluspargis. Septembris saab aga klassigrupp suunduda maastikumängule maisipõllul Toretalu labürindis, tutvuda loomaperega ning jalutada Vanasõnametsas. Maaelu hõngu pakub Loore-Lepiku ratsatalu, kus saab teada, kes tallis elavad ja milliseid töid seal tehakse. 

Kuhu minna klassiga Järvamaal? 

Järvamaa on nii lähedal, et siia võib sõita lausa tunniplaani järgi koolitunniks. Ajalugu, kirjandus, loodus- või meediaõppe tund saavad siit elavat lisa. Meediaõppes pakub abi Eesti Ringhäälingumuuseum, kus saab katsetada reporteri või saatejuhi rolli. Ajalooratast saab keerata ajakeskus Wittenstein korrustel ja liikumistundi läbi viia Valgehobusemäel või Aravete kardirajal. Kombineerige näiteks rabamatk ja muuseumikülastusega: Kodru või Kakerdaja rabast oma silmaga vaatama kirjanik Tammsaare sünnitalu või Väätsa rabast Eesti jalgrattamuuseumi. Kuldaväärt teadmisi pakutakse Norra allikatel ja Puhta vee teemapargis, mida organiseeri koos Järva-Jaani aleviku muuseumidega.  

Eesti Piimandusmuuseum. Foto: Silver Köster x Visit Järva

Eesti Piimandusmuuseum. Foto: Silver Köster x Visit Järva

Kilplaste teemapark. Foto: Silver Köster x Visit Järva

Kilplaste teemapark. Foto: Silver Köster x Visit Järva

Kallaste hobitalu. Foto: Liina Saks x Visit Järva

Kallaste hobitalu. Foto: Liina Saks x Visit Järva

Järvamaal on turismiobjektid kavalalt paare moodustanud, pakkudes külastajatele võimalust ühel teekonnal nautida seiklusi ja ammutada teadmisi kahel või enamal turismiobjektil ning õhtuks kojugi jõuda. Neid erinevaid atraktsioone ühendavad pakette nimetatakse Üks tee, mitu sõpra ning neid koostööpakkumisi leiab Järvamaa turismiobjektide kodulehtedelt. Näiteks Eesti Piimandusmuuseumi õpitoad koos Kilplaste küla pakkumistega või Türi elamuspark koos Käru muuseumiga.   

Järvamaa turismitalude hulgas on palju loomaparke, mis kevadeti kihavad loomabeebidest. Nii elavad Järvamaal alpakad Wile farmis, jaanalinnud Sassi talus , lapsi ootavad taluloomad Kallaste hobitalus ja boamadudest pesukarudeni leiab Kaljusalu talust. Retrobuss viib Toosikannu puhkekeskuses ulukisafarile – metsikusse loomaaeda hirvede ja põtrade keskele. Klassiekskursioon kanuudel mööda mõnda Järvamaa jõge, võib kujuneda ka erakordseks elamuseks. Küsi pakkumist Vana-Veski või Metsajõe puhkemajast,  Hindreku talust või Matkapesast.  

Transport 

Kogu Kesk-Eesti piirkond suundub kestlikuma eluviisi suunas. Ühe võimalusena reisivad klassipered Kesk-Eestisse ühistranspordiga ja sõidavad linnast välja avastusretkele rongiga, mis pakub mugavat ühendust Tallinna, Rapla, Türi ja Viljandi vahel. Istu oma klassiga rongi ja jõua roheliselt kohale!  

Kesk-Eesti on igas vanuses õpigruppidele vaheldusrikas sihtkoht igal aastaajal. Siin saab tunda looduse kõikvõimast värelust ja vaheldumist, panna ise käed külge õpitubades, tutvuda koduste kui eksootiliste loomadega. Seda kõike märkamatult mõndagi uut õppides ja põnevat teada saades. Klassiekskursioon Kesk-Eestisse oma õpilastele on hea plaan.  

Kirjutas Piret Sihver (Kesk-Eesti DMO