Tõrva turism

21. juunil avatakse Vabaduse Park

1980ndate lõpus ja 1990ndate alguses, mil soovisime saada vabaks rahvaks, räägiti palju vabadusest ja indiviidide vabadustest, kuid nüüd, mil Eesti riik on olnud iseseisev juba üle 30 aasta, seda palju ei rõhutata. Kuni 24. veebruarini 2022, mil algas Vene vägede sõjaline sissetung Ukrainasse, mis raputas tervet maailma.

21. juunil kell 19.00 Tõrva keskväljakul avatav Vabaduse park on ühtlasi toetusavaldus Ukrainale kui ka meeldetuletus Eesti riigi iseseisvumise keerulistest aegadest. Tõrva vallavanem Maido Ruusmann selgitab, et Vabaduse Pargi eesmärgiks on panna inimesi mõtlema väärtuste üle, mis olid muutunud iseenesestmõistetavaks. „On tuntav oht, et sõjaga hakatakse ära harjuma ning arvatakse, et see meid ei puuduta. Tegelik võitlus Ukrainas käib just meile oluliste väärtuste nimel – headus ja kurjus, demokraatia ja diktatuur, iseseisvus ja okupatsioon,“ selgitas Ruusmann pargi loomise ideed. „Kui kardame seista vabaduse eest Ukraina kõrval ja seljataga praegu, ei pruugi olla kaugel need ajad, kui peame võitlema meie oma riigi vabaduse eest.“

Vabaduse park hakkab koosnema erinevatest skulptuuridest – lisandub kolm liivaskulptuuri ning koostöös Eesti skulptoritega saab park täiendust ka teisaldavate skulptuuride näol. Samuti on plaanis avada fotonäitus, millel kujutatakse Ukraina dokumentaalfotograafi Maks Levini jäädvustusi käimasolevast sõjast, milles ta ka ise elu kaotas, ning koostöös Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamuga Eesti riigi iseseisvumise olulisemaid sündmuseid fookusena Balti ketile. Praegu veel ehitamisjärgus olevad liivaskulptuurid hakkavad kujutavama Ukraina sõja üht märgilist vaatepilti – tanki vedavat traktorit, Balti ketti ning rahvusvaheliselt tuntud rahu käemärki. Vabaduse Park jääb avatuks sügiseni.

Tõrva ringristmiku juurde rajatud viiemeetrine liivaskulptuur, millel on kujutatud Ukraina presidenti, Volodõmõr Zelenskit osana kuulsast New Yorki Vabadussambast, on äratanud tähelepanu mitte ainult möödujates, vaid fotod taiesest levivad sotsiaalmeedias üle maailma. Liivaskulptuuride kavandite autor on tõrvakatele juba tuttav Agnese Rudzite-Kirillova, kes ka varasemalt kuurortlinnas liivaskulptuure meisterdanud. Vabaduse parki loodavate liivaskulptuuride autoriteks on Ukraina ja Läti kunstnikud, kellele olid abiks liivavormide ehitamisel Tõrva vallas asuvad sõjapõgenikud. Vabaduse pargi loomist rahastavad piirkonnas tegutsevad ettevõtjad, kes soovivad avaldada Ukrainale toetust läbi kunstilise väljenduse.

Vaata üritust Facebookis SIIN.

Vabaduse pargi avamise ajakava
Kell 19.00-20.30 Skulptuuride ja fotonäituse avamine, sõnavõtud
Esinevad Ukrainas asuva sõpruslinna Baranivka lauljad
Kell 21.00 Ühislaulmine Ivo Linna ja Antti Kammistega
Kell 22.30 Öökino Veskijärve veerel