Enam kui 15 aastat pikisilmi oodatud mulkide au ja uhkus – Mulgi Elamuskeskus – avas oma uksed külastajatele 31. mail ansambli Puuluup kontserdiga.
Mulgi Elamuskeskus asub Valgamaal, Tõrva vallas, Wagenküll Lossispaa lähistel ning külastuselamuse saavad siit nii pere noorimad kui vanimad.
Uue kontseptsiooni järgi kohendatud ajaloolisest Sooglemäe talust on saanud kaasaegne ja meelelahutuslik kogu perele mõeldud külastuskeskus, mis tutvustab mulgindust atraktiivsete ja nutikate lahenduste abil. Mulgi Elamuskeskus on mulgi kultuuri maamärk ja identiteedi kandja, ühtaegu nii vaatamisväärsus, muuseum, infokeskus, sündmuste korraldamise keskus kui kohalike teenuste-toodete koostöö- ja müügikeskus.
Käesoleva I etapi raames on valminud on uued ligipääsuteed, parklad, kaunis munakivitee vana tammeallee juures, laste mänguväljakud, puhkealad, väliklassid ja välilava. Ajalooline häärberihoone on renoveeritud keskuse peasissepääsuks ja kontorihooneks.
Endine maakivist tall on nutikate lahenduste abil ümber kujundatud ekspositsioonihooneks, mis annab tulevastele külastajatele ülevaate mulkidest ja mulgi kultuurist ning kus saab korraldada suuremaid konverentse ja üritusi.
Mulgi vanem Kalle Vister sõnas, et Mulgi Elamuskeskus näol on tegemist täiesti unikaalse keskusega. „Mulkide koostöösuhet saab nimetada Eestis ainulaadseks – erinevates maakondades asuvad omavalitsused teevad vabatahtlikult nii tugevat koostööd ja panustavad ka rahaliselt ühiselt seatud eesmärkidesse, nagu selleks on Mulgi Elamuskeskus ning mulgi keele ja kultuuri elujõulisusse panustamine,“ rääkis Vister. „Elamuskeskus paistab silma oma interaktiivsuse poolest ja pakub üksjagu üllatusi ning põnevaid avastusi nii nooremale kui vanemale külastajale.“
Tõrva vallavolikogu esimees ja projekti kõneisik Maido Ruusmann meenutas oma pidulikus kõnes, et viimaks on kaua tehtud kaunikene valmis. „Suur töö on ära tehtud kogu Mulgimaa ja mulkide toel! Täname kõiki, kes nende paljude aastate jooksul projekti oma nõu ja jõuga panustanud on,“ sõnas Ruusmann. „Näeme seda mulkide pühapaigana, kus tähistatakse üheskoos rahvakalendri päevasid, kuhu tullakse kokku. Tervikuna Mulgimaale on seda vaja, et saaksime näidata külalistele, milline rikkalik kultuuripärand läbi nende pikkade aastasadade Mulgimaal on olnud.“
Mulgi Elamuskeskuse projektijuhina töötanud Sille Roomets sõnas, et vana talu ümberkujundamine ja sellele uue elu andmine on olnud keeruline, aga väga huvitav. „Mulkide nutikust on igal sammul vaja läinud, sest keskuse ehitus on jäänud täpselt kõigi maailma kriiside keskele. Väljakutseid keskuse rajamisel jagus,“ tutvustas Roomets keskuse valmimise protsessi. Mulgi Elamuskeskuse tegevjuht Ülle Juht sõnas, et esmane tagasiside külastajatelt on olnud nii positiivne ja valmis on saanud tõeliselt uhke elamuskeskus, mida üheskoos meeskonnaga suure innuga töös hoiame ja edasi arendame. „Kuigi palju on veel vaja teha, on juba praegu uudistamist-vaatamist palju ning kogu keskusega tutvumiseks tasuks varuda vähemalt poolteist tundi aega. Avatud on ka kohvik Bergerivanger mulgipärase menüüga,“ lisab Juht.
Mulgi Elamuskeskus on alates 1. juunist külastajatele avatud teisipäevast pühapäevani 10.00-18.00. Keskuse arengute ja tegevustega saab kursis olla nii Facebooki lehel Mulgi Elamuskeskus kui ka veebilehel mulgielamuskeskus.ee.
Juba 10. juunil toimub Mulgi Elamuskeskuses esimene suursündmus – VII Mulgi pidu „Midrilinnu pesä“, mis kulmineerub suurejoonelise kontsertetendusega, mil lavale astub 1000 esinejat. Päeval toimub mulgi perepäev ja laat ning osa saab Mulgimaa kollektiivide minikontserditest.